WYCIECZKA NA KRESY

 

 

Zarząd Regionu IPA i Koła SEiRP w Zakopanem w dniach 20 – 23.04.2017 r. zorganizowały dla swoich członków autokarową wycieczkę do Lwowa na Ukrainie. W wycieczce tej wzięli również udział członkowie w/w stowarzyszeń z Nowego Targu, Gorlic oraz zaproszeni goście. Andrzej Jakubiak z Tomaszowa Lubelskiego, właściciel miejscowego biura podróży, a zarazem firmy transportowej i członek IPA Regionu Zakopane opracował wspaniały program pobytu na Ukrainie oraz atrakcji, które urozmaiciły sentymentalną podróż po ziemiach, które w przeszłości należały do Polski.
Wyjazd z Zakopanego nastąpił rano i po kilku godzinach dojechaliśmy na przejście graniczne w Korczowej skąd po szybkiej i sprawnej odprawie paszportowej udaliśmy się w dalszą drogę. Bezpośrednio po przybyciu do Lwowa rozpoczęliśmy zwiedzanie od Cmentarza Łyczakowskiego, na którym znajdują się groby wielu naszych wybitnych rodaków, w tym Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Orląt Lwowskich i innych. Po zapaleniu na tych grobach zniczy i zrobieniu pamiątkowych zdjęć, zmęczeni ale pełni wrażeń udaliśmy się do hotelu ''Lwów'' w samym centrum miasta.
Po zakwaterowaniu się i kolacji indywidualnie bądż  
w małych grupach spacerowaliśmy ulicami tego pięknego miasta, spotykaliśmy obiekty, symbole, zabytki i nazwy świadczące o tym, że w przeszłości Lwów należał do Polski.
W drugim dniu pobytu kontynuowaliśmy zwiedzanie tego miasta w tym Wzgórza Wuleckie i pomnik zamordowanych profesorów lwowskich, byliśmy też pod pomnikami Adama Mickiewicza, Jana Kilińskiego i innych ciekawych miejscach.
Program wycieczki w 3 dniu przewidywał wyjazd do Podhorzec, gdzie znajduje się pałac Sanguszków, następnie Poczajów i miejscowe sanktuarium Ławra Poczajowska. Kolejnym miastem na trasie był Krzemieniec, gdzie osobiście przywitał nas Burmistrz pan Oleksii Kovalchuk wraz z przedstawicielami miejscowej Komendy Policji, który zaprosił nas na uroczysty obiad podczas którego grał i śpiewał ukraińskie i polskie piosenki kwartet składający się z urokliwych Ukrainek. Podczas tego spotkania wręczyliśmy gospodarzom upominki i foldery z Zakopanego i Podhala. Dziękując za wspaniałe przyjęcie zaprosiliśmy ich do Zakopanego. W ostatnim dniu pobytu zwiedziliśmy Truskavec i Drohobycz, po czym ruszyliśmy w drogę powrotną do Zakopanego gdzie dotarliśmy w  póżnych godzinach nocnych. W ocenie uczestników był to bardzo udany wyjazd. Wielu z nas zadeklarowało, że ponownie pojechaliby na Ukrainę aby zwiedzić inne  dawne polskie miasta.

 

Opracował: J. SZYMAŃSKI.

 

Galeria