Wycieczka do Bochni i Krakowa

Prezydium Regionu IPA Zakopane kontynuując współpracę z Dyrekcją Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Tatrogród” w Zakopanem zorganizowało wychowankom placówki wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni oraz do Krakowa.

W dniu 10 czerwca 2022 r. wychowankowie tej placówki pod opieką wychowawców o godz.7.00 wyjechali autokarem do Bochni. Na parkingu przed kopalnią zastaliśmy tłumy dzieci i młodzieży z różnych stron Polski oraz obcokrajowców oczekujących na zjazd windą do wnętrza kopalni. Nasz spacer z przewodnikiem chodnikiem oraz wyrobiskami trwał około 3 godzin. W tym czasie przewodnik ciekawie opowiadał o historii kopalni, o pracujących w niej ludziach, sposobach wydobycia soli, narzędziach, jakimi posługiwali się zatrudnieni tam robotnicy, kto był założycielem i kim byli kolejni zarządcy i właściciele kopalni. Słuchaliśmy opowieści pana przewodnika z wielkim zainteresowaniem. Obejrzeliśmy wiele ciekawych eksponatów, a przede wszystkim wzbogaciliśmy naszą wiedzę o Bochni i kopalni, która wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po wyjechaniu na powierzchnię i zakupie pamiątek pojechaliśmy do Krakowa, gdzie zwiedziliśmy Smoczą Jamę oraz ziejącego ogniem smoka, po czym udaliśmy się na dziedziniec Wawelu, piękną siedzibę polskich królów. Pobyt w Krakowie zakończyliśmy spacerem po Rynku Głównym.
Wszędzie gdzie byliśmy zrobiliśmy wiele pamiątkowych zdjęć. W drodze powrotnej do Zakopanego zatrzymaliśmy się w restauracji McDonald’s, gdzie z wielkim apetytem spałaszowaliśmy burgery i frytki popijając je colą. Pełni wrażeń, w godzinach wieczornych wróciliśmy do Zakopanego.
Sympatycznym dzieciakom i młodzieży zamierzamy przygotować w przyszłości kolejną niespodziankę.

Tekst i zdjęcia: Jan Szymański

Galeria