III Mistrzostwa w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie i Puchar Przewodniczącego IPA Zakopane

Relacja z Trzeciego Wielkiego Weekendu Miłośników Białego Szaleństwa – Poronin – Białka Tatrzańska 6-8 marca 2020 roku.

Już po raz trzeci członkowie Regionu IPA Zakopane zorganizowali w dniach od 6 do 8 marca 2020 roku Mistrzostwa w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie o Puchar Przewodniczącego Regionu IPA Zakopane. Patronatem Honorowym mistrzostwa objęli Wójt Gminy Bukowina Tatrzańskiej – pan Andrzej Pietrzyk, Komendant Powiatowy Policji w Zakopanem – insp. Piotr Dziekanowski oraz Komendant Placówki Straży Granicznej w Zakopane ppłk SG Wiesław Górski.

W tym roku bazą naszego eventu był Ośrodek Wypoczynkowy Limba w Poroninie. W dniu 6 marca 2020 roku zaczęły się przyjazdy zawodników i uczestników z całej Polski, ale również z zagranicy. Zgodnie z regulaminem w zawodach mogli wziąć członkowie IPA, ich rodziny, policjanci i funkcjonariusze Straży Granicznej. W tym roku do uczestnictwa zgłosili się również zawodnicy ze Słowacji (regiony Poprad, Koszyce, Bratysława), Litwy (region Kłajpeda) i Węgier. W „Limbie” uruchomiliśmy biuro zawodów, którym kierował Jan Szymański. Przybyłym uczestnikom  zawodów wydawaliśmy pakiety startowe i pobytowe. Łącznie zgłosiło się około 250 zawodników i osób towarzyszących. Niektórzy zawodnicy ruszyli na stoki, aby przeprowadzić ostatni trening (można było skorzystać np. z 50 procentowej zniżki na karnety w Stacji Narciarskiej Małe Ciche). Wieczorem w „Szałasie” odbyło się spotkanie integracyjne, na którym zawodnicy poznawali się wzajemnie i omawiali taktykę startową.

7 marca 2020 roku w godzinach porannych zameldowaliśmy się w miejscu zawodów. W tym roku, po raz kolejny, dzięki uprzejmości kierownictwa Ośrodka Narciarskiego „Kotelnica Białczańska” mogliśmy skorzystać z trasy FIS I. Organizatorem technicznym zawodów był Tatrzański Związek Narciarski, który w sposób perfekcyjny przygotował trasę slalomu. O 10.30 po oglądaniu trasy slalomu giganta rozpoczęła się rywalizacja sportowa. Tzw. „przedzjeżdżaczem” był Bartosz Mrozek – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski oraz uczestnik Pucharu Europy i Świata w narciarstwie alpejskim osób niepełnosprawnych, który zjeżdża na specjalnie przystosowanym urządzeniu monoski. Potem wystartowali snowboardziści, następnie zawodniczki w kategorii „narty”, a na końcu narciarze – mężczyźni. Wśród tych ostatnich był Piotr Wójcik – Prezydent Sekcji Polskiej IPA – który wraz z małżonką przyjął zaproszenie na nasze Mistrzostwa. Po zakończeniu pierwszego przejazdu i przeliczeniu wyników rozpoczął się drugi przejazd – tu start odbywał się w kolejności wyznaczonej przez uzyskane czasy – zawodnicy, którzy uzyskali najlepsze wyniki starowali tym razem jak pierwsi. O końcowej kolejności decydowała suma czasów dwóch przejazdów. W międzyczasie w „Karczmie Widokowej pod Tarasem” na szczycie Kotelnicy Białczańskiej funkcjonowała specjalnie stworzona dla nas strefa gastronomiczna, gdzie można się było ogrzać i spróbować lokalnych smakołyków. Trzeba również wspomnieć, że zawodników już od pierwszych mistrzostw elektryzowała rywalizacja pomiędzy najlepszymi. Podobnie było w tym roku. Po pierwszym przejeździe najlepszy był Oliwier Martyna z IPA Nowy Sącz, lecz w drugim przejeździe niestety wypadł z trasy i nie ukończył zawodów. Na szczęście w trakcie całych mistrzostw nie doszło do poważniejszych wypadków i nasz zaprzyjaźniony TOPR-owiec – Maciej Gąsienica-Fronek (również członek IPA), który odpowiedzialny był za zabezpieczenie medyczne zawodów, nie musiał interweniować.

Po zakończeniu rywalizacji zawodnicy mogli korzystać jeszcze z tras narciarskich ON Kotelnica Białczańska lub innych okolicznych atrakcji (vouchery zniżkowe przygotował między innymi zakopiański Aqua Park).

W godzinach wieczornych w Ośrodku Wypoczynkowym Limba rozpoczął się Trzeci Wielki Bal Narciarski. Po uroczystej kolacji przystąpiliśmy do ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Zanim do tego doszło prezydent Sekcji Polskiej IPA – Piotr Wójcik - odznaczył Edwarda Kwaka i Macieja Kwaka medalem „Zasłużony dla Sekcji Polskiej IPA”. Następnie odbyła się dekoracja najlepszych zawodników. Puchary i nagrody wręczali prezydent Sekcji Polskiej IPA – Piotr Wójcik, Komendant Powiatowy Policji w Zakopanem – insp. Piotr Dziekanowski, Komendant Placówki Straży Granicznej w Zakopanem – ppłk SG Wiesław Górski. Prezes Małopolskiej Grupy Wojewódzkiej IPA – Aleksander Szymański - ufundował puchary dla najlepszego narciarza, narciarki, snowboardzistki i snowboardzisty – członka IPA. Zawodnicy, którzy zajęli miejsca od 1 do 3 otrzymali pamiątkowe puchary oraz nagrody rzeczowe i upominki. W tym roku postanowiliśmy również dać szansę zawodnikom, którzy nie zmieścili się „na pudle” oraz wspierających ich kibicom i rozlosowaliśmy wśród nich upominki rzeczowe.

W poszczególnych kategoriach pierwsze 3 miejsca zajęli:

Kategoria kobiety - narty

 1. Maja Skrzypek – Zakopane
 2. Małgorzata Dawiec – IPA Nowy Sącz
 3. Miszczak Małgorzata – IPA Kraków

 

Kategoria mężczyźni - narty

 1. Damian Marek – IPA Wadowice
 2. Paweł Cudek – IPA Tarnów
 3. Lesław Więcek – IPA Nowy Sącz

 

Kategoria snowbord

 1. Magdalena Nycz – IPA Warszawa
 2. Michał Kieszek – IPA Warszawa
 3. Kamil Markiewicz – IPA Lublin

 

Maja Skrzypek została zwycięzcą kategorii ''open'', ale już w zeszłym roku postanowiliśmy, że nagrodę główną - voucher na weekendowy pobyt z osobą towarzyszącą w Hotelu Nosalowy Dwór Resort & Spa w Zakopanem – otrzymuje najlepszy zawodnik będących członkiem IPA. Nagrodę główną otrzymał więc drugi zawodnik w kategorii „open” – Damian Marek.

Po części oficjalnej rozpoczęła się dyskoteka z DJ-em Rafałem, która trwała do białego rana.

Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują wszystkim sponsorom i partnerom, bez których ta impreza nie odbyłaby się tj.:

 

 • Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska
 • Nosalowy Dwór Resort & Spa
 • Grupa Kęty S.A.
 • Ośrodek Wypoczynkowy Limba Poronin
 • Schronisko Smaków Magdy Gessler – Łukasz Zadylak
 • RH Sport – Roman Haładyna
 • Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
 • Tatrzański Związek Narciarski
 • Społem Zakopane
 • Balser
 • Domapol
 • Podhalański Bank Spółdzielczy w Zakopanem
 • Konieczny Art.
 • Aqua Park Zakopane
 • Stacja Narciarska Małe Ciche
 • Fotografia Policyjna – Łukasz Budz
 • DJ Rafał

 

Zapraszamy wszystkich na nasz funpage na Facebooku oraz na naszą stronę internetową:

 

www.ipa-seirpzakopane.pl/

https://www.facebook.com/IPA-Zakopane

 

 

Komitet organizacyjny w składzie: Edward Kwak, Jan Szymański, Grzesiek Skrzypek, Jurek Drabik, Jurek Domański, Robert Trychta, Roman Wieczorek, Darek Kostańczuk i Maciek Kwak - dziękuje wszystkim zawodnikom za uczestnictwo w zawodach, za sportową rywalizację w duchu „fair play”, a uczestnikom imprezy za to, że mogliśmy ich gościć pod Tatrami. Zapraszamy za rok.

 

 

Tekst: Maciej Kwak

Zdjęcia: Łukasz Budz, Roman Wieczorek, Jurek Domański

Galeria